İyi Derslerde Eğitim
Eğitimde Kültür Sanat Spor Yaklaşımı

İyi Dersler Okullarında Sporun Önemi

Basketbol futbol tenis voleybol hentbol gibi branşlarda her çocuğumuzun aktif olarak oynamasa bile o spor hakkında fikri ve kural bilinci vardır ve nasıl oynandığını az da olsa bilirler.

Ancak bu sporların tam anlamıyla öğrenilmesi ve kurallarının uygulanabilmesi için o spor branşını aktif şekilde yapıp içerisinde olmaları gerekmektedir.

Bu yüzden her ay düzenli olarak okul içi Basketbol Futbol Voleybol Tenis Hentbol turnuvalarını bir şenlik edasında yaparak hem çocuklarımızın spora ilgisini artırıyor hem de kural ve yönergeleri uygulayarak öğrenmelerini amaçlıyoruz.

En iyi antrenman ve öğrenme şekli maç yapmaktır fikri dâhilinde çocuklarımızın kendilerinin uygulayarak öğrenmelerini sağlıyoruz.

Sporları tanımaları ve daha önce belki de hiç duymamış oldukları spor branşlarını öğrenmeleri bizim için çok önemli. Bu doğrultuda gelişmekte olan spor branşları tanıtımı için alanlarında milli sporcular veya antrenör olan katılımcılar ile okul içi seminerler düzenliyoruz.

Hem o spor branşının tanıtımı hem de eğlenceli yönlerini öne çıkartarak çocuklarımızın spora olan ilgisini artırmayı amaçlıyoruz.

Her bireyin vücut yapısı ve gelişimi itibari ile yapabileceği ve yapamayacağı sporları belirlemekteyiz.

Bu bağlamda senede iki defa olmak üzere antropometrik ölçümler ile yetenek yönlerini belirliyoruz.

Boy Kilo indeksleri, obezite durumları, vücut yağ oranlarını takip ediyoruz.

Antropometrik ölçümlerde; baş ve beden çevre uzunluğu ölçümü, kas kemik ölçümleri, kulaç uzunluğu, kol boyu, uyluk uzunluğu, baldır uzunluğu, tüm bacak boyu, omuz ölçümü, göğüs çevre ölçümü, karın çevre uzunluğu, kalça çevre ölçümleri, bilek kol dirsek boy uzunlukları baz alınmaktadır.

Tüm bu sonuçlar yaş cinsiyet kriterleri göz önüne alınarak değerlendirilir ve vücut fizyolojik yapısı hangi spor branşlarına daha yatkın olduğunu belirliyoruz.

Yine yetenek yönlendirme ve tespiti doğrultusunda fiziksel uygunluk testleri devreye girmektedir.

Kardiyovasküler dayanıklılık, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, esneklik, denge, reaksiyon zamanı, patlayıcı kuvvet envanterleri çıkartılır ve eksik yönler saptanıp, fiziki yapının olması gereken doğrultuda gelişmesi için yönlendirilir.

Yapılan antropometrik ölçümler, fiziki uygunluk testleri, ders içi aktivite gözlem formları ve uygulamalı spor eğitimleri sonucunda her çocuğumuz için yetenek gelişim ve yönlendirme envanteri çıkartmaktayız.

Çocuklarımız hangi branşta başarılı olabilir, hangi sporlara yönlendirilmeli sorularını hep birlikte tüm bu ölçümler sonucunda cevaplandırıyor ve her çocuğumuz için birer yetenek karnesi oluşturuyoruz.

 

İyi Dersler Okullarında Sanatın Önemi

İyi dersler okulları 18 farklı atölyesi ile uygulama derslerine verdiği önemi somut bir şekilde ortaya koymuştur. Tasarım ve geleneksel sanatlar atölyesi çalışmaları devam ederken bir yandan da Stone Art çalışmaları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ahşap atölyesi çalışmalarıyla da birbirini tamamlayan sanat çalışmaları severek üretmenin ve sosyalleşmenin yanın sıra öğrencilerin farklı yönlerini ortaya çıkartabilecekleri imkânları sunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Sözüne sonuna kadar katılıyor ve sanatın yaşaması adına iyi dersler okullarında etkinliklerimize ve çeşitli sanat çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

İyi Dersler Okullarında Müziğin Önemi

Çocukların okul öncesi dönemden itibaren müzik ve ritim ile tanışmaları; duygularını ifade edebilme, karşı tarafı anlayabilme, iletişim kurabilme, aldığı rolü üstlenebilme,  müzik estetik kazanımı açısından önemli rol oynar. Müzik ve ritim aynı zamanda çocuğun kendine güvenmesini sağlayarak özgüven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Çocukların ritim tutarken düzenli düzensiz yaptıkları hareketler küçük ve büyük kas gelişimini destekler. Orff destekli ritimsel çalışmalarımız psikomotor gelişimine ve duygularımızı ifade etmemize yardımcı olur. Ortaokul seviyesinde ritim çalışmaları; ruh halini değiştirmesine veya içinde bulunduğu ruh halinin devamını sağlamasına yardımcı olur. Eğlenceli bir müzik yâda hızlı neşeli bir ritim ile kan basıncımız artar ve hareketleniriz. Dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur. Ritmin akışına uyum sağlamamız bizi motive eder. Ritim çalışmalarında yaratıcı yönlerini keşfetmeleri, zihinsel olarak rahatlamaları ve sosyalleşmeleri amaçlanarak takım çalışması, koordinasyon, konsantrasyon süresinde uzama, stres atma vb. kazanımlar olur.